środa, 24 marca 2021

Jak deweloperzy dbają o bezpieczeństwo mieszkańców nowych osiedli

 Jakie rozwiązania wdrażają deweloperzy, by zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców na terenie nowych osiedli? Czy wprowadzają zmiany, które sprzyjają ochronie zdrowia w kontekście zagrożenia wirusami? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl

Andrzej Oślizło, prezes Develii

Klienci przywiązują coraz większą wagę do kwestii związanych z ekologią, zdrowiem i bezpieczeństwem. Zwracają uwagę na te czynniki, podczas podejmowania decyzji o zakupie mieszkania. Staramy się w coraz większym stopniu odpowiadać na te potrzeby. W realizowanych inwestycjach Prestovia House w Warszawie i Ceglana Park w Katowicach powstaną stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dodatkowo w wybranych projektach zaplanowaliśmy tężnie solankowe. Zgodnie z nową strategią, chcemy przekierowywać swoje działania w kierunku pozytywnego oddziaływania na środowisko oraz dostosowywać wybrane projekty do kontekstu miejskiego. Planujemy zastosować w inwestycjach nowoczesne rozwiązania ekologiczne, np. panele fotowoltaiczne, chodniki antysmogowe czy lampy solarne. Ponadto, chcemy zwiększyć ilość zieleni z roślinami tlenowymi na terenie osiedli. Rozwiązania te pozwolą stworzyć przyjazne otoczenie dla mieszkańców, a to wpłynie na zwiększenie komfortu ich życia i lepsze samopoczucie. Dodatkowo część naszych inwestycji ma zaprojektowany monitoring czy pomieszczenia dla ochrony.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal S.A.

Nabywcy mieszkań oczekują osiedli oferujących nową jakość życia. Trendem zyskującym na sile jest wiec wzbogacanie inwestycji deweloperskich o kolejne udogodnienia. Wśród najbardziej pożądanych rozwiązań wymienić należy ciekawy i funkcjonalny projekt, wysoki standard wykonania, ale także nowoczesne zabezpieczenia, pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa oraz poczucie komfortu. Dlatego w naszych inwestycjach decydujemy się m.in. na system kontroli dostępu, montaż całodobowego monitoringu oraz rolet zewnętrznych w oknach lokali parterowych, co jest ponadstandardowym rozwiązaniem.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

W realizowanych przez nas osiedlach i budynkach zawsze mamy na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców oraz komfort zamieszkania. Na przykład w inwestycji Bliska Wola Tower do części mieszkalnej wchodzi się odrębną klatką schodową niż do części, w której będą mieściły się lokale biurowe i apartamenty inwestycyjne. W Osiedlu Bliska Wola zaprojektowaliśmy bogatą przestrzeń rekreacyjną i sportową. Mieszkańcy mogą korzystać z bulwarów, placów zabaw dla dzieci, ścieżek rowerowych i kompleksu boisk.

W inwestycji Osiedle Horizon w Gdańsku, znajdującej się w niewielkiej odległości od plaży i zatoki, zaprojektowaliśmy budynki z zielonymi dachami i tarasami, które mają sprzyjać rekreacji na wolnym powietrzu.

Niewątpliwie naturalne i zdrowe dla mieszkańców są domy drewniane w Osiedlu Villa Campina, położonym niedaleko Puszczy Kampinoskiej. Nowoczesne, ekologiczne wyposażenie domów uzupełnia wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która zapewnia, niezależnie od warunków atmosferycznych, dostęp świeżego, przefiltrowanego powietrza, bez utraty ciepła, co jest bezcenne zwłaszcza dla alergików. Rozwiązania, których przykłady podałam, stosujemy od bardzo dawna i nie mają one nic wspólnego z pandemią, a raczej z filozofią naszego działania.

Sebastian Barandziak, prezes Dekpol Deweloper

W ramach naszych inwestycji wdrażamy wiele rozwiązań ekologicznych czy wpływających na bezpieczeństwo mieszkańców. Prowadzimy nasadzenia roślinności, która powoduje wchłanianie zanieczyszczeń i większą produkcję tlenu. W trakcie realizacji inwestycji zawsze staramy się zachować istniejące drzewa na danym terenie. Instalujemy panele fotowoltaiczne na dachach, zasilające urządzenia na powierzchniach wspólnych. Budujemy systemy gromadzenia wody deszczowej do podlewania roślin. Stosujemy także oświetlenie LED z sensorami ruchu i czujnikiem zmierzchu. W zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego stosujemy m.in farby fotokatalityczne w częściach wspólnych, które mają działanie biobójcze, antybakteryjne i antywirusowe. Te działania znacznie zwiększają atrakcyjność naszych inwestycji.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

W nowych projektach planujemy zastosowanie w mieszkaniach filtrów, które będą miały właściwości antysmogowe i przeciwwirusowe. Tego typu rozwiązania zapewne podniosą komfort w codziennym życiu rodzin z dziećmi, osób starszych, kobiet w ciąży oraz osób zmagających się z alergią, astmą, a także ludzi z osłabionym układem odpornościowym.

Tomasz Czubak, dyrektor Przygotowania Projektów Deweloperskich w Jakon   

Dla bezpieczeństwa naszych klientów w każdej inwestycji dokonujemy analizy możliwych rozwiązań. W części z nich stosujemy monitoring wizyjny, w części projektów jest to ochrona fizyczna. W celu ochrony zdrowia ograniczamy dostęp osób postronnych do obiektu poprzez zastosowanie kontroli dostępu. W najnowszej naszej inwestycji zlokalizowanej przy ulicy Wieruszowskiej w Poznaniu zamontujemy paczkomat, aby ograniczyć bezpośredni kontakt mieszkańców z kurierami. Podjęliśmy również współpracę z Politechniką Poznańską, w ramach której będą prowadzone badania dotyczące wdrożenia narzędzi i założeń projektowych mających na celu poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego na naszych inwestycjach.   

Jarosław Kozak, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Obecnie realizowane inwestycje mieszkaniowe były projektowane i uzyskiwały pozwolenia na budowę w czasach przedpandemicznych. Nie przewidywano wtedy takiego rozwoju sytuacji, z jakim mamy do czynienia dziś.  W projektowanych inwestycjach staramy się zwiększać bezpieczeństwo użytkowników również w aspekcie ochrony przed wirusem. Niestety nie ma na rynku zbyt wiele rozwiązań technologicznych możliwych do zastosowania w budownictwie mieszkaniowym. Jednym z nich są niewątpliwie filtry UV na centralach wentylacyjnych. To rozwiązanie stało się standardem w projektowanych przez WGH inwestycjach.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg SA.

Zainwestowaliśmy w innowacyjną technologię dezynfekcji biur sprzedaży przy pomocy nowoczesnych urządzeń Aura Air. To najinteligentniejsza na świecie technologia dezynfekowania powietrza, która jednocześnie monitoruje jego jakość w czasie rzeczywistym. Korzystanie opatentowanego i zatwierdzonego przez EPA sterylizatora i filtra promieni, a także diod LED UVC neutralizuje bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie, czy zapachy. Urządzenia są sterowane za pomocą aplikacji mobilnej. Takie urządzenia można także zamówić do swojego mieszkania.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Wawel Service

Aby zadbać o bezpieczeństwo naszych klientów, oprócz standardowych rozwiązań, jak drzwi antywłamaniowe, w każdym z naszych osiedli stosujemy monitoring. W przypadku inwestycji, w których nastąpiły odbiory mieszkań wdrążyliśmy procedury covidowe, tak aby zachować wszelkie środki bezpieczeństwa.

Mariola Żak, dyrektor marketingu i sprzedaży Aurec Home

W inwestycji Miasteczko Jutrzenki w Warszawie zadbaliśmy o komfort mieszkańców. Osiedle otwiera budynek z lobby, do którego wchodzi się przez drzwi wyposażone w fotokomórkę. W lobby znajdować się będzie ochrona z dostępem do monitoringu osiedla. Takie rozwiązanie zapewni naszym mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo, ograniczając wejście na teren osiedla niepożądanych osób.  Miasteczko Jutrzenki będzie przestronne i pełne zieleni, którą zaprojektowali uznani  architekci z pracowni GIS Architekci. Na osiedlu zaplanowaliśmy wiele miejsc służących wypoczynkowi na świeżym powietrzu, ławki i platformy wypoczynkowe w  sąsiedztwie oczek wodnych i fontann. Na terenie patio znajdą się szklarnie przeznaczone dla mieszkańców, którzy chcą uprawiać własne warzywa, kwiaty czy zioła.

Wojciech Chotkowski , prezes zarządu Aria Development

Nowoczesny deweloper powinien oferować mieszkania najwyższej jakości, przyciągające mnogością dodatkowych funkcjonalności, ale dziś bardzo ważna jest również troska o zdrowie i środowisko naturalne. Należy zatem w miarę możliwości wdrażać rozwiązania służące maksymalnej poprawie komfortu i jakości życia. Żeby zadbać o dobrze pojęte społeczne korzyści zdecydowaliśmy się na zastosowanie nowatorskich rozwiązań ukierunkowanych na ochronę zdrowia i komfort życia mieszkańców. Dzięki zastosowaniu smart rozwiązań oraz paneli fotowoltaicznych, których energia zasila części wspólne, nasze osiedla zmniejszają ślad węglowy. Naszą misją, zgodnie z przyjętą kartą etyki jest realizacja ekologicznych osiedli w otoczeniu przyrody z dogodnym dojazdem do centrum miasta.

Marcin Żurek, dyrektor działu inwestycji w Nickel Development

Nie mamy obecnie pewności jak długo zagrożenie epidemiczne związane z covid-19 będzie się jeszcze utrzymywać. Na razie trzymamy się scenariusza, że epidemia nie potrwa już długo. Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie i trudno jest w świetle obecnych okoliczności planować długoterminową strategię, kiedy nawet organy państwowe nie są w stanie wypracować jednoznacznych i trwałych wytycznych. Obserwujemy rzeczywistość i reagujemy na bieżąco. Jeśli jakiekolwiek zmiany będą miały znamiona trwałości jesteśmy przygotowani na wypracowanie i wdrożenie innowacji w tym obszarze.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Nie przewidujemy żadnych szczególnych rozwiązań projektowych w związku z pancemią Sars-COV 2. Środki ochrony, jak urządzenia do dezynfekcji są instalowane już na etapie administrowania przez poszczególne wspólnoty.

 


DOMPRESS

piątek, 19 marca 2021

Czy ukończone mieszkania są hitem sprzedażowym

 W których projektach deweloperzy mają mieszkania, do których od razu można odebrać klucze? Jakie lokale zostały w ofercie? W jakiej cenie? Jak dużym powodzeniem cieszą się wśród nabywców?

Andrzej Oślizło, prezes Develii

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie zakupem mieszkań wybór gotowych lokali jest niewielki i nie przekracza 2 proc. Lokale, do których można od razu odebrać klucze dostępne są w osiedlu Nowa Racławicka we Wrocławiu, Mały Grochów w Warszawie, a także w aparthotelu Bastion Wałowa w Gdańsku. W ofercie mamy większy wybór lokali w inwestycjach z bliskim terminem odbioru, do końca tego roku. Ze względu na wysokie zainteresowanie ze strony nabywców ich dostępność zmienia się z dnia na dzień. Lokale są do kupienia m.in. w inwestycji Między Parkami we Wrocławiu, Słoneczne Miasteczko w Krakowie, czy Osiedle na Woli w Warszawie.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal S.A.

Specyfiką pierwotnego rynku mieszkaniowego jest utrzymująca się od lat tendencja zakupu mieszkań na wczesnych etapach budowy. Decyzja podejmowana jest zatem głównie w oparciu o materiały marketingowe, wizualizacje i plany lokali. Co do zasady, mieszkań gotowych do odbioru lub z krótkim terminem oczekiwania na wydanie kluczy jest w ofercie niewiele. Zazwyczaj cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż klienci mogą zobaczyć mieszkanie oraz całe osiedle.

W katowickiej ofercie, w inwestycji Nowy Brynów dostępnych jest jeszcze kilka ostatnich mieszkań. To trzypokojowe lokale o powierzchni około 66 mkw. w cenie 6 tys. zł/mkw. W Krakowie w sprzedaży są gotowe do odbioru mieszkania w osiedlu Atal Kliny Zacisze, których ceny zaczynają się od 6 tys. zł/mkw. Wśród zrealizowanych projektów w stolicy są jeszcze wolne mieszkania w inwestycji Nowa Grochowska w cenach 494 000 zł -1 104 000 zł.

Kupić i odebrać od razu klucze do mieszkania w Łodzi można w drugim etapie inwestycji Apartamenty Drewnowska 43. W ofercie są lokale o metrażu 67 mkw. - 93 mkw. w cenie 5900-6400 zł/mkw. oraz w czwartym etapie inwestycji Chojny Park, gdzie pozostało ostatnie mieszkanie o powierzchni 103 mkw. w kwocie 5600 zł/mkw. We Wrocławiu natomiast dostępne są apartamenty inwestycyjne w projekcie Krakowska 37, wśród nich np. lokal o metrażu 43 mkw. wraz z balkonem o powierzchni 29 mkw. w cenie 371 tys. zł brutto lub 47 metrowe mieszkanie z liczącym 12 mkw. balkonem za 376 tys. zł brutto.

Cezary Grabowski, dyrektor marketingu i sprzedaży Bouygues Immobilier Polska

Mamy takie inwestycje we Wrocławiu i Warszawie. We Wrocławiu jest to prestiżowy, położony nad Odrą i przy Starym Mieście, apartamentowiec Centreville. Dostępne są w nim wyjątkowe, dwupoziomowe mieszkania kilkupokojowe o wielkości od 104 mkw. Ich cechą szczególną są tarasy na obu poziomach z cudownym widokiem na panoramę miasta.

W Warszawie jest to Forêt na Białołęce. W tej inwestycji dostępne są mieszkania czteropokojowe wielkości do 81 mkw. z balkonami lub tarasami. Dużą zaletą Forêt jest osiedlowy teren zielony ze strefą wypoczynku i relaksu.

Obie te inwestycje mają pozwolenie na użytkowanie. Niedługo uzyska je także Vitalité na warszawskim Wilanowie. W tej inwestycji dostępne są mieszkania czteropokojowe, nieco większe niż w Forêt, bo wielkości do 94 mkw. Vitalité to inwestycja odznaczająca się nietypowymi częściami wspólnymi, w tym siłownią oraz strefą SPA z sauną i jacuzzi. Będzie także strefa rekreacyjna na zewnątrz. Mieszkania z bliskim odbiorem kluczy cieszą się dużą popularnością, ponieważ niedługo po zakupie można je urządzać, by szybko w nim zamieszkać.

Sebastian Barandziak, prezes Dekpol Deweloper

Gotowe mieszkania do odebrania od razu oferujemy w osiedlu Nowe Rokitki w miejscowości Rokitki znajdującej się w niedalekiej odległości od centrum Tczewa. W sprzedaży dostępne są lokale trzy i czteropokojowe o powierzchni od 66 mkw. do 74 mkw. w cenie od 341 tys. zł brutto. W ofercie mamy też kilka mieszkań w Osiedlu Pastelowe, które zostanie oddane w ciągu najbliższych tygodni. Ceny lokali zaczynają się od 621 tys. zł, a ich powierzchnia to około 100 mkw.

Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development

Coraz więcej osób uważa, że inwestowanie w nieruchomości jest najbezpieczniejszą lokatą kapitału, szczególnie w trudnych czasach. To sprawia, że odnotowujemy obecnie ogromny ruch na rynku. Tym samym, liczba mieszkań dostępnych w naszej ofercie do odbioru od ręki jest mocno uszczuplona. Pojedyncze sztuki zostały w takich inwestycjach jak Nova Królikarnia, Miasto Moje III, Grunwald 2 w Poznaniu oraz Panoramika V w Szczecinie. Mieszkania wyprzedają się na pniu. Klienci rozumieją, że w obecnych czasach nie zawsze można kupić mieszkanie z uwzględnieniem wszystkich, najważniejszych dla siebie kryteriów. Topniejąca podaż sprawia, że sprzedaje się naprawdę wszystko. Bardzo szybko. Najszybciej, bo około połowy bieżącego roku, gotowe mieszkania będą dostępne również w inwestycjach Tulip Wilanów w Warszawie oraz Viva Jagodno we Wrocławiu.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg SA.

Prawie wszystkie mieszkania w naszych inwestycjach sprzedają się na etapie budowy. Gotowe lokale to około 3 proc. oferty. W niektórych osiedlach można zatem znaleźć pojedyncze lokale, do których jest możliwość od razu odebrać klucze. W Warszawie mieszkania dwu i trzypokojowe z terminem odbioru w połowie tego roku mamy w Ursusie w inwestycji Mój Ursus oraz na bliskim Tarchominie w Osiedlu Życzliwa Praga. Ceny dwójek o powierzchni 45 mkw. zaczynają się od 384 710 zł na Tarchominie, do 505 000 zł za trzy pokoje o metrażu 63 mkw. w Ursusie.

We Wrocławiu ukończone mieszkania klienci znajdą w inwestycji Uroczysko, gdzie dwupokojowe lokale z osobą kuchnią wielkości 53-55 mkw. są w cenie 374 710 zł – 388 360 zł, a mieszkanie trzypokojowe o metrażu 68 mkw. za 472 650 zł. W projekcie Wojszyckie Alejki mamy jedno mieszkanie dwupokojowe o powierzchni około 44 mkw. za 347 521 zł oraz mieszkania z antresolami wielkości 59-92 mkw. w cenie 404 610 – 626 910 zł. W inwestycji Willa nad Potokiem zostały dwa mieszkania trzypokojowe o powierzchni 49 mkw. i 64 mkw. w kwocie 408 934 zł - 513 360 zł, a także mieszkania dwupoziomowe o metrażu 51-97 mkw. do nabycia od 358 175 zł do 644 910 zł. W osiedlu Jagodno, w którym klucze będą wydawane w kwietniu dostępne są jeszcze trzypokojowe mieszkania o powierzchni 52-66 mkw. w cenie 415 276 – 499 000 zł oraz mieszkania czteropokojowe wielkości 83 mkw. za 559 000 zł.

Bogdan Borkowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Inwestycja Atol w Gdańsku jest już ukończona, a budynek uzyskał pozwolenie  na użytkowanie. Po podpisaniu umowy przedwstępnej z 14 dniowym terminem płatności dla klientów finansujących zakup ze środków własnych lub 60 dniowym dla osób posiłkujących się kredytem bankowym i wpłacie 100 proc. ceny klienci mogą odebrać klucze do lokali i rozpocząć prace adaptacyjne.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Wawel Service

Obecnie klienci mogą odebrać klucze do mieszkań w inwestycjach Lublańska Park, Lema II, Apartamenty Nowa Bonarka, a także w trzecim etapie projektu Piasta Park, który cieszy się u nas ogromnym sukcesem. To najczęściej wybierana inwestycja z naszej oferty. Mieszkania mniejsze, o powierzchni 30-40 mkw. sprzedają się wciąż bardzo szybko, więc obecnie można znaleźć szeroki wybór mieszkań bardziej przestronniejszych, o metrażu powyżej 50 mkw. w cenach od 8500 zł/mkw. Ostatnie miesiące pokazały, że nie ma jednej, wiodącej tendencji. Świetnie sprzedają się zarówno mieszania gotowe do odbioru, jak i te lokale, na które klienci czekają rok lub 2 lata.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Od razu można zamieszkać w prestiżowym apartamentowcu Apartamenty Jerozolimskie Invest w Al. Jerozolimskich 216 w Warszawie. Gotowe do zamieszkania lokale inwestycyjne wykończone i umeblowane oferujemy w cenie od 269 tys. zł. Apartamenty, o metrażach od 23 mkw. do 60 mkw., składają się z salonu z aneksem kuchennym i łazienki, a większe mają dodatkową sypialnię. W budynku jest reprezentacyjny hol, recepcja, klimatyzacja i podziemny garaż.

Co zaś tyczy się zainteresowania mieszkaniami z bliskim terminem oddania, potwierdzam, że szybciej znajdują one nabywców. Niemniej jednak klienci dzielą się na grupy. Takich, którzy korzystają z tego, że w okresie przedsprzedaży można wybrać idealnie dopasowany do potrzeb lokal, który na tym etapie inwestycji można zwykle kupić taniej niż w ostatniej fazie budowy oraz tych, którzy są zwolennikami mieszkania z bliskim terminem oddania, zwłaszcza gdy finansują zakup kredytem. I jest jeszcze jedna grupa klientów, którym do wyobraźni nie przemawiają katalogi i wizualizacje, lubią obejrzeć mieszkanie, sprawdzić jaki jest widok z okna i mieć krótką perspektywę do wprowadzenia się.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper S.A.

Obecnie w ramach wrocławskiej oferty dostępne są ostatnie, gotowe apartamenty w kameralnym osiedlu Lokum Villa Nova. Inwestycja usytuowana jest w spokojnej okolicy, przy ulicy Jaskółczej w Kowalach, a jej znakiem rozpoznawczym jest niska zabudowa o willowym charakterze oraz zielony dziedziniec z pergolą i bujną zielenią.

Nasz kolejny, zakończony projekt, Lokum Vena zachwyca połączeniem XIX-wiecznej zrewitalizowanej zabudowy z nowoczesną architekturą. Ta unikatowa inwestycja premium cechuje się niebanalnymi wnętrzami. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego Ostrowa Tumskiego i Rynku, nieopodal Placu Bema. Przyszli mieszkańcy mogą swobodnie korzystać z bogatej oferty kulturalnej miasta.

Niebawem oferta gotowych mieszkań poszerzy się o kolejne etapy dwóch krakowskich inwestycji – Lokum Siesta i Lokum Vista. Planujemy zakończenie ich realizacji pod koniec I kwartału bieżącego roku. W związku z tym, przekazania mieszkań nastąpią już w II kwartale tego roku.

Oba osiedla cieszą się niesłabnącą popularnością wśród klientów, głównie ze względu na funkcjonalne układy mieszkań, dogodną lokalizację, a także pełne zieleni i stref relaksu części wspólne. Bardzo duże zainteresowanie mieszkaniami z bliskim terminem oddania to tendencja, którą obserwujemy od dawna i dotyczy to, zarówno naszych wrocławskich, jak i krakowskich inwestycji.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

W tej chwili w ofercie mamy ponad 300 mieszkań, część z nich jest już objętych umowami rezerwacyjnymi są to jednak lokale z terminem realizacji na 2023 rok. Z gotowych lokali mamy już tylko kilka apartamentów o powierzchni około 100 mkw. w inwestycji Przy Arsenale w Śródmieściu Warszawy.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Mamy aktualnie dwie gotowe inwestycje na terenie Warszawy, w których klienci mogą kupić mieszkania i od razu odebrać klucze. Na Woli ostanie lokale trzy i czteropokojowe znajdują się w inwestycji Apartamenty Okopowa 59A w cenie od 795 tys. zł. Z kolei na Targówku w osiedlu Warszawski Świt czekają ostatnie gotowe mieszkania trzypokojowe, które są do nabycia w kwocie od 576 tys. zł. Jest to ostatnia szansa na zakup gotowych mieszkań, gdyż podczas pandemii zwiększyło się zainteresowanie oddanymi do użytkowania projektami, a w szczególności większymi powierzchniami mieszkań.

Tomasz Czubak, dyrektor Przygotowania Projektów Deweloperskich w Jakon   

Obecnie posiadamy tylko kilka gotowych mieszkań. Są dostępne w inwestycjach Ellada Park oraz Strzeszyn 2 w Poznaniu, Nowe Tarnowo w Tarnowie Podgórnym i ostatnie apartamenty mamy także przy ulicy Kórnickiej w Poznaniu. Odrobinę szerszy wybór lokali występuje w poznańskiej inwestycji Jeleniogórska 4, którą planujemy oddać do użytkowania w połowie roku. Z tego powodu widać tam wzmożony ruch klientów i dlatego warto pospieszyć się z decyzją. Naszych hitem sprzedażowym niezmiennie jest inwestycja Lwowska II, gdzie na rok przed oddaniem pozostało już tylko kilka lokali w ofercie.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Gotowe mieszkania oferujemy obecnie w naszej nadmorskiej inwestycji Apartamenty Koło Brzegu, zlokalizowanej w kołobrzeskiej dzielnicy Podczele. Lokale są wykończone pod klucz, umeblowane i wyposażone w podstawowe sprzęty AGD. Można do nich odebrać klucze i natychmiast się wprowadzać, niezależnie czy myślimy tylko o wypoczynku, czy zamieszkaniu w Kołobrzegu na stałe. Ostatnie dwa kwartały pokazały bardzo duże zainteresowanie apartamentami wypoczynkowymi. Również początek tego roku i nowe ograniczenia w wynajmie przekonały wielu klientów do zakupu nieruchomości o charakterze tzw. second home. W ofercie Apartamentów Koło Brzegu wolnych jest jeszcze 16 z 96 mieszkań o powierzchniach od 34 mkw. Ceny zaczynają się od 367 tys. zł.

Karolina Guzik, menadżer sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska

Wszystkie nasze inwestycje sprzedają się bardzo dobrze. Każde osiedle ma nieco inny charakter, dlatego każde trafia w gusta nabywców z różnymi potrzebami i preferencjami. Jeśli natomiast miałabym wskazać jedną inwestycję, która w ostatnim czasie cieszy się największym zainteresowaniem, jest nią czwarty etap Jaśminowego Mokotowa, który trafił do sprzedaży w styczniu tego roku, a w lutym ruszyła już budowa.

Zakup mieszkania i natychmiastowy odbiór kluczy możliwy jest aktualnie w osiedlu Park Skandynawia 2 oraz Jaśminowym Mokotowie 3. Natomiast za kilka miesięcy również w czwartym etapie Osiedla Mickiewicza.

Agata Zambrzycka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Aria Development

Taką inwestycją jest Osiedle Łomianki. Klucze do mieszkań w tej inwestycji będziemy oddawać wiosną tego roku. W  ofercie pozostało jeszcze 29 lokali o powierzchni od 36 mkw. do 102 mkw. W promocji, którą planujemy, ceny największych mieszkań w tym projekcie  będą zaczynać się od 4 999 zł/mkw. Kameralne osiedle w bliskości Kampinoskiego Parku Narodowego, pół godziny do centrum Warszawy, 20 minut do stacji metra Młociny oraz atrakcyjne ceny to najważniejsze atuty Osiedla Łomianki. Mieszkania, których termin oddania jest bliski cieszą się oczywiście dużym zainteresowaniem klientów.  

Mariola Żak, dyrektor marketingu i sprzedaży Aurec Home

Aurec Home realizuje obecnie inwestycję Miasteczko Jutrzenki przy ulicy Jutrzenki w Warszawie. Trwa właśnie budowa I i II etapu osiedla. Odbiory mieszkań z I etapu planowane są na drugi kwartał 2022 roku. Osiedla cieszy się bardzo duży zainteresowaniem.  W ciągu pół roku sprzedaliśmy ponad 70 proc. mieszkań. Klienci doceniają kameralny charakter osiedla, dbałość o detale przestrzeni wspólnych oraz funkcjonalne rozplanowanie mieszkań. 

Najwięcej klientów zainteresowanych jest mieszkaniami dwupokojowymi o metrażu 38-40 mkw. W związku z pandemią bardzo dobrze sprzedają się również mieszkania trzypokojowe i czteropokojowe z widokiem na zieloną, rekreacyjną część osiedla z fontannami. Obserwujemy, że klienci bardziej zaczęli doceniać kontakt z przyrodą. Ceny mieszkań kształtują się w przedziale od 8 800 zł do 12 2000 zł/mkw.    



DOMPRESS

środa, 10 marca 2021

Czy zmiana przepisów budowlanych wpłynie na ceny mieszkań

 W jakim stopniu nowe przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków wpłyną na koszt realizacji inwestycji? Czy zmiana norm budowlanych przełoży się na wzrost cen mieszkań? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl

Andrzej Oślizło, prezes Develii

Nowe przepisy prawa budowanego związane są m.in. ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynków na energię nieodnawialną czy zastosowaniem w inwestycjach „cieplejszych” okien i wymagają od inwestorów spełnienia zaostrzonych warunków technicznych. Dodatkowe wymagania przełożą się na wzrost kosztów realizacji inwestycji, a co za tym idzie wzrost cen mieszkań w nowych projektach. Jednak należy mieć na uwadze, że energooszczędne budynki, w których wykorzystane są nowoczesne rozwiązania ekologiczne, np. panele fotowoltaiczne czy osiedla, na których zastosowano lampy solarne to docelowo niższe rachunki za prąd, czyli wymierne oszczędności dla mieszkańców.

Mateusz Bromboszcz, wiceprezes zarządu ds. Prawno-Administracyjnych w Atal

Nowe regulacje związane z oszczędnością energii i izolacją cieplną wiążą się z szeregiem wyzwań dla branży deweloperskiej m.in. niosą konieczność uwzględniania dodatkowych rozwiązań i źródeł zasilania. Wejście w życie nowych przepisów regulujących charakterystykę energetyczną budynków ma więc bezpośrednie przełożenie na wzrost kosztu prowadzenia inwestycji, co wynika z konieczności zastosowania dodatkowego wyposażenia technicznego i większego zapotrzebowania na materiały budowlane.

Trudno jeszcze prognozować, jakie dokładnie mogą to być wzrosty i czy przełoży się to na wyższe ceny mieszkań. Niemniej rosnące koszty prowadzenia inwestycji, wynikające m.in. z wyższych cen materiałów budowlanych i wykonawstwa, ciążą na branży budowlanej. Warto zaznaczyć jednak, że dotąd rosnące koszty inwestycji w naszym przypadku nie miały aż tak odczuwalnego, jak u konkurencji, przełożenia na ceny mieszkań. To zasługa naszego unikatowego modelu biznesowego, minimalizującego udział pośredników i bazującego m.in. na własnym generalnym wykonawstwie. Dzięki temu w znacznym stopniu kompensujemy rosnące koszty inwestycji i niezmiennie oferujemy mieszkania w atrakcyjnych cenach.

Sebastian Barandziak, prezes Dekpol Deweloper

Nowelizacja warunków technicznych dokonywana jest systematycznie co kilka lat ze względu na rozwój technologiczny zachodzący w branży budowlanej. Zmiany dotyczące podwyższenia energooszczędności budynków są jednocześnie znane z dużym wyprzedzeniem i deweloperzy na bieżąco się do nich dostosowują. Jest to długofalowy proces, który wpływa na zwiększenie kosztów inwestycji i stopniowy wzrost cen mieszkań. Wyższe wymagania obowiązujące od początku tego roku są już z reguły uwzględnione w realizowanych projektach. Powoli musimy już jednak przygotowywać się do kolejnych zmian, które doprowadzą do tego, że standardem będą m.in: systemy produkcji energii elektrycznej, instalacja fotowoltaiczna, systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, pompy ciepła w układzie hybrydowym z układami ogrzewania konwencjonalnego, systemy ogrzewania niskotemperaturowego, tj. ogrzewanie podłogowe lub ścienne. 

Cena wytworzenia mieszkań może wzrosnąć, w zależności od standardu i wyposażenia oraz zastosowanych rozwiązań, od 200 - 300 zł netto do 600 zł netto/mkw. powierzchni mieszkania. Stawki uzależnione będą również od czynników zewnętrznych, m.in. ceny energii elektrycznej, paliw, podatki itp., a także podwyżki cen materiałów.  To z pewnością przełoży się również na dalszy wzrost cen mieszkań.          

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Tego typu zmiany w przepisach są wprowadzane co jakiś czas i są odpowiedzią na postęp cywilizacyjny. Nie są to zbyt kosztotwórcze zmiany jeżeli deweloper stawia na jakość i dotrzymywanie norm. Nowe przepisy są często tylko potwierdzeniem tego co już jest stosowane w praktyce od dawna.

Dużo większym zagrożeniem są natomiast planowane zmiany w Ustawie Deweloperskiej, które znacząco podniosą koszt realizacji inwestycji deweloperskich, a co za tym idzie ceny mieszkań.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Każda zmiana w przepisach, niosąca za sobą dodatkowe obowiązki po stronie dewelopera w zakresie realizowanych inwestycji, z pewnością przełoży się na ceny mieszkań. Zwiększenie kosztów realizacji projektów spowoduje wzrost cen ofertowych.

Tomasz Czubak, dyrektor Przygotowania Projektów Deweloperskich w Jakon

Zmiany w prawie budowlanym na pewno wpłyną na koszt realizacji inwestycji. Przyjęty współczynnik przenikania ciepła dla okien i ścian jest bardzo restrykcyjny. Na tle innych, europejskich państw Polska zdecydowanie najwyżej zawiesiła poprzeczkę w tym aspekcie. Zmiany te przełożą się na zmianę cen mieszkań, co będzie widoczne w drugiej połowie roku. Szacowany wzrost to 2-3 proc. w porównaniu do obecnych cen.

Marcin Żurek, dyrektor działu inwestycji w Nickel Development

Nowe przepisy budowlane ponad wszelką wątpliwość wpłyną na zwiększenie kosztów realizacji inwestycji. Zdecydowane podniesienie parametrów cieplnych dla przegród budowlanych oraz wymóg wykorzystania w części energii pierwotnej wynikają z proekologicznej postawy Parlamentu Europejskiego, który znowelizował dyrektywę dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków.

Nowobudowane lub modernizowane budynki w krajach członkowskich Unii Europejskiej powinny osiągnąć status zeroenergetycznych z bardzo wyraźnym kierunkiem minimalizowania energii pierwotnej. W praktyce oznacza to, że wszystkie pozwolenia na budowę uzyskane od 2021 roku będą musiały spełnić nowe warunki techniczne. Dla przykładu współczynniki przenikania ciepła jeszcze w 2017 roku wynosiły dla ścian zewnętrznych 0,23 W/m2K, a dzisiaj jest to 0,2 W/m2K. W przypadku stolarki okiennej było to 1,1 W/m2K, a dzisiaj jest to 0,9 W/m2K. Takie dane jasno wskazują, że musimy szukać nowych rozwiązań dla przegród zewnętrznych przez zastosowanie materiałów znacznie droższych od tradycyjnego styropianu. Mogą to być choćby poliuretany, fenole itp. To konieczne, aby utrzymać optymalne grubości przegród, biorąc pod uwagę, że świadomi deweloperzy szanują każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkalnej.

W przypadku energii pierwotnej dyrektywy również zaostrzyły parametry. W 2014 roku wskaźnik Ep wynosił 120kWh/(m2/rok), natomiast dzisiaj nie może on przekroczyć 70kWh/(m2/rok). W konsekwencji niezbędne będzie zastosowanie bardzo nowoczesnych kotłów, wyposażenie budynków w pompy ciepła, rekuperację, czy fotowoltaikę.

W konsekwencji koszt tych wszystkich innowacji, przy rosnących cenach materiałów i paliw, niestety będzie musiał ponieść klient. Budżety inwestycyjne świadomych i odpowiedzialnych deweloperów niestety nie mają już przestrzeni na kompensację tych kosztów.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg SA.

Oferowane przez nas budynki już od dłuższego czasu spełniały obecne wymagania dotyczące ochrony cieplnej. A nawet proponowaliśmy i proponujemy więcej, na przykład system Smart House bez dodatkowych opłat. Ponadto mamy bardzo atrakcyjne opcje wykończenia: specjalnie uszczelnione okna, rolety, etc. Zakładamy zatem, że nowe przepisy nie wpłyną na ceny naszych mieszkań, ale znacznie większy wpływ mogą mieć na wzrost cen nieruchomości na rynku.

Jarosław Kozak, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Zmiany w zakresie oporu cieplnego przegród budowlanych niewątpliwie przełożą się na wzrost kosztów realizacji inwestycji, zwłaszcza mieszkaniowych. Szacujemy, iż podniesienie parametrów dla otworów oraz ścian spowoduje wzrost kosztów realizacji o około 3-5 proc., co niechybnie spowoduje podniesienie cen sprzedaży mieszkań. Należy jednak pamiętać, że wyższe parametry oporu cieplnego przegród przekładają się na niższe zapotrzebowanie na energię cieplną, a tym samym na niższe koszty eksploatacji.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Wawel Service

Zmiany w przepisach spowodowały wzrost kosztów inwestycji, a co za tym idzie wzrost cen mieszkań. Plusem nowych przepisów jest poprawa izolacyjności przegród budowalnych oraz ślusarki okienno-drzwiowej, a także sposobu wykorzystania energii do ogrzewania i wentylacji budynku.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Wielu ekspertów przewiduje, że wprowadzony od początku 2021 roku obowiązek podporządkowania się nowym restrykcyjnym normom dotyczącym efektywności energetycznej spowoduje, że inwestorzy będą musieli ponieść wyższe koszty budowy nawet o kilkanaście procent. To niewątpliwie wpłynie na wzrost cen mieszkań. Podwyżek wywołanych tą zmianą należy raczej spodziewać się w przyszłym roku, gdyż aktualnie są i będą kontynuowane inwestycje, które uzyskały pozwolenia na budowę wg starych przepisów. Niemniej jednak mieszkania nadal będą atrakcyjną inwestycją, nie tylko z powodu niskich stóp procentowych. Od wielu lat stosujemy w inwestycjach standardy promujące budownictwo energooszczędne i niskoemisyjne a zatem dostosowanie budynków do nowych norm nie będzie dla nas wyzwaniem. 

Obecnie realizujemy projekt budowy domów drewnianych energooszczędnych i ekologicznych w cenie domów standardowych, które produkujemy w naszej fabryce i stawiamy w podmiejskim Osiedlu Villa Campina blisko Puszczy Kampinoskiej, a także oferujemy je klientom, którzy mają własne działki. Dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego i pompy ciepła, cechują się one wyższą energooszczędnością niż standardowe. W przypadku domów budowanych w technologii szkieletowej nowe standardy nie przekładają się na ich cenę, a niskie koszty użytkowania niewątpliwie są dodatkowym atutem.



DOMPRESS

czwartek, 4 marca 2021

Kto kupuje mieszkania w pandemii

 Czy zmieniła się struktura nabywców mieszkań i profil klientów deweloperów? Jaka grupa kupujących teraz dominuje? Kto decyduje się na zakup? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl

Andrzej Oślizło, prezes Develii

W styczniu odnotowaliśmy dwa razy więcej kontaktów ze strony klientów w porównaniu do grudnia 2020 roku, który i tak był bardzo dobry biorąc pod uwagę okres świąteczno-noworoczny. Popyt jest wysoki ze strony klientów, którzy chcą ochronić swój kapitał przed inflacją i lokują oszczędności na rynku nieruchomości. Sporą grupę klientów stanowią jednak także osoby, które kupują mieszkanie dla siebie. Widzimy powrót do biur sprzedaży osób, które wstrzymywały się z zakupem mieszkania ze względu na niepewność związaną z pandemią. Ta część nabywców obserwowała rynek i czekała na rozwój sytuacji oraz złagodzenie polityki kredytowej banków, a być może również spadek cen. Jednak rynek nieruchomości okazał się stabilny nawet w obliczu pandemii. Popyt na mieszkania na niektórych rynkach lokalnych przewyższa podaż, dlatego na ten moment nie ma przestrzeni dla spadku cen, a wręcz przeciwnie.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal S.A.

Wysoki, naturalny popyt na mieszkania jest efektem niedoboru mieszkań. Niezmiennie od lat mamy do czynienia z bardzo dużymi i w znacznej mierze niezaspokojonymi potrzebami mieszkaniowymi w Polsce. Za istotną część popytu na polskim rynku odpowiadają zakupy inwestycyjne. Nadal jednak większość nabywców stanowią klienci indywidualni, którzy kupują mieszkania na własny użytek. Mimo pandemii struktura nabywców i profil klientów nie uległy zmianie. Liczną grupę stanowią osoby poszukujące swojego pierwszego mieszkania. To głównie młodzi ludzie zainteresowani kompaktowymi lokalami o niewielkich metrażach. Drugą dużą grupę klientów stanowią osoby poszukujące bardziej przestronnego lokalu, spełniającego określone wymagania w osiedlu o wyższym standardzie.

Cezary Grabowski, dyrektor marketingu i sprzedaży Bouygues Immobilier Polska

Nie zauważyliśmy zmian w profilu klienta. W przypadku naszych inwestycji obserwujemy niezmiennie te same zjawiska. Większość małych mieszkań kupowanych jest przez inwestorów, większe mieszkania nabywane są przez osoby poszukujące nowego miejsca do życia. Dla obu grup wciąż najbardziej liczy się lokalizacja, ale od niedawna, także na skutek pandemii, coraz bardziej doceniają części wspólne, elementy ekologiczne i well-being, balkony, tarasy i ogródki. Nabywcy zwracają także większą uwagę na renomę i wiarygodność dewelopera. Wbrew początkowym obawom, pandemia nie wpłynęła negatywnie na popyt na rynku deweloperskim, który po chwilowym wahaniu szybko się odbudowuje.

Sebastian Barandziak, prezes Dekpol Deweloper

Pandemia z pewnością zwiększyła potrzebę posiadania własnego mieszkania. Znacznie więcej czasu spędzamy obecnie w domu, gdzie konieczne stało się wygospodarowanie przestrzeni, zarówno do relaksu, jak również nauki i pracy zdalnej. Dlatego popyt na nowe lokale nadal pozostaje na wysokim poziomie. Klienci interesują się również zakupem tzw. second home w atrakcyjnej turystycznej lokalizacji, który mogliby wykorzystywać na własne potrzeby oraz pod wynajem. Takie potrzeby spełnia nasz, prestiżowy projekt Sol Marina zlokalizowany w jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Gdańsku, nieopodal Wyspy Sobieszewskiej. Widzimy również wzrost liczby klientów kupujących lokale w celu inwestycyjnym. Zapewne jest to skutek obecnej sytuacji, która zmusza do inwestowania oszczędności w nieruchomości, które uznawane są za bezpieczną przystań dla kapitału.

Tomasz Czubak, dyrektor Przygotowania Projektów Deweloperskich w Jakon

Myślę, iż struktura nabywców mieszkań nie uległa wielkiej zmianie. Nadal oprócz inwestorów, lokujących kapitał w nieruchomościach naszymi klientami są osoby chcące zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Pojawia się coraz większa grupa obcokrajowców, co może świadczyć o chęci osiedlenia się na stałe w naszym kraju. Są także klienci, którzy chcą poprawić swój komfort mieszkaniowy, kupując lokale o większym metrażu z przestronnymi tarasami. Wielu takich klientów zakupiło nasze apartamenty przy ulicy Lwowskiej w Poznaniu z przepięknym widokiem na Jezioro Maltańskie.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg SA.

Struktura nabywców znacząco nie zmięła się , obserwujemy natomiast nowe preferencje i wymagania klientów, na co wpływ miała pandemia. Kupujący szukają elastycznie zaprojektowanych i wygodnych mieszkań, w których będą mogli łączyć życie codzienne z pracą zdalną. Chętniej wybierają lokale z balkonami lub tarasami, które posiada każde nasze mieszkanie. Jeśli chodzi o nabywców, zwiększa się nieco udział klientów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych oraz kupujących za gotówkę. Coraz częściej notujemy zainteresowanie Polaków mieszkających za granicą lub cudzoziemców mieszkających i pracujących w Polsce.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Wiodącą grupą nabywców są osoby decydujące się na zakup w celu ochrony kapitału.

Nabywcy którzy kupują mieszkania na własne potrzeby to głównie osoby poszukujące większej przestrzeni. Zauważamy jednak, że osób nabywających mieszkania na własne potrzeby jest nieco mniej niż przed pandemią.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Obecnie obserwujemy bardzo duże zainteresowanie zakupem mieszkań w naszych inwestycjach. W pandemii szczególnie zwiększyła się grupa klientów inwestycyjnych, kupujących za gotówkę, którzy chcą ochronić kapitał przed inflacją i wycofują środki z lokat, aby kupić nieruchomość. Nie brakuje wciąż także klientów, którzy poszukują mieszkań dla siebie i finansują zakup z kredytu. Kredyt jest tani dzięki niskiemu oprocentowaniu, więc jest wielu chętnych.

Karolina Guzik, menadżer sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska

Nie zauważamy, by pandemia znacząco wpłynęła na strukturę nabywców. Nasze mieszkania niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem zróżnicowanych grup klientów. Z jednej strony są to osoby, które kupują drugie mieszkanie lub zmieniają aktualne na większe, lepsze, bardziej komfortowe. Z drugiej strony są to klienci inwestycyjni, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zakup mieszkania jest bezpieczną i pewną formą lokowania kapitału.

Natomiast pandemia faktycznie wpłynęła na pewne preferencje klientów. Większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z własnym ogródkiem lub z dużym balkonem. Nabywcy szukają mieszkań w inwestycjach, które posiadają swoje własne tereny rekreacyjne – parki, skwery i piękną, zadbaną zieleń. Dlaczego? Chcą po prostu żyć na osiedlach, które umożliwią im kontakt z naturą i relaks na świeżym powietrzu w bliskim sąsiedztwie domu. Obserwujemy również, że klienci coraz bardziej interesują się mieszkaniami w spokojnej okolicy, dzięki czemu mogą uciec od zgiełku w centrum miasta.

Bogdan Borkowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Około 60 proc. nabywców to klienci poszukujący lokum o większym metrażu z dodatkowym miejscem na pracę zdalną. Są to głównie osoby w wieku 30-40 lat. Jeżeli są to młodzi rodzice, przy wyborze mieszkania ważna jest dobra lokalizacja, bliskość parków, przedszkoli, szkół, sklepów i przystanków miejskich.

Część klientów to osoby, które lokują kapitał w nieruchomości, niezależnie czy jest to lokal usługowy, czy mieszkalny. Nabywają nieruchomości pod wynajem długoterminowy, ale także na przykład dla studiujących dzieci. Ta grupa stanowi aż 35 proc. wszystkich transakcji.

Nie zauważyliśmy zmian w strukturze klientów. Widzimy raczej lekkie, ale znaczące zmiany w wymaganiach stawianych lokalom właśnie z uwagi na pandemię.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Wawel Service

Pandemia nie zmieniła profilu naszego klienta, wciąż jest ten sam. Zaobserwowaliśmy grupę inwestorów, którzy chcą ulokować swoje środki w nieruchomości. Niemniej mieszkania kupują teraz głównie młode pary w wieku 25-34 lat, które poszukują swojego, pierwszego M. A także rodziny z dziećmi wybierające mieszkania o metrażu powyżej 60 mkw. oraz osoby, dla których ważna jest większa przestrzeń w doskonałych lokalizacjach w Krakowie, decydujące się na lokale o powierzchni powyżej 75 mkw. Profil klienta od lat jest dość podobny, jednak na przestrzeni czasu dają się zauważyć dominujące grupy.

Agata Zambrzycka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Aria Development

W ostatnim czasie obserwujemy zmianę w strukturze nabywców. Większość osób nadal kupuje na własne cele mieszkaniowe, jednak zwiększył się odsetek klientów inwestycyjnych, którzy chcą ulokować gotówkę na rynku nieruchomości.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Rzeczywiście obserwujemy w strukturze nabywców ciągle zwiększający się udział osób traktujących zakup nieruchomości jak ochronę kapitału przed utratą wartości. Drugą wyraźnie zaznaczającą się grupą są natomiast młode rodziny kupujące mieszkanie na własny użytek. Daje się zauważyć tendencja do poszukiwania większych powierzchni niż w poprzednich latach i rosnące zainteresowanie lokalizacjami na przedmieściach. Nie bez znaczenia jest w tym kontekście utrzymująca się popularność mieszkań parterowych z ogrodami, których próżno szukać w inwestycjach miejskich. Widzimy to wyraźnie na przykładzie naszego Osiedla Księżnej Dąbrówki na zachodnich przedmieściach Poznania.

O ile zmiany w strukturze nabywców są widoczne, to profile kupujących pozostają takie same. Jeśli chodzi o naszych klientów nie obserwujemy nowych grup o innych niż dotychczas cechach charakterystycznych.

Mariola Żak, dyrektor marketingu i sprzedaży Aurec Home

Wśród naszych klientów są tacy, dla których kupno mieszkania jest inwestycją, jednak dużą grupę stanowią osoby szukające pierwszego M dla siebie lub swojej rodziny. Klienci posiadają stabilne źródła finansowania oraz wkład własny na wymaganym przez banki poziomie. Jednak obecne, dość surowe kryteria oceny zdolności kredytowej przekładają się na ich siłę nabywczą. Dlatego obserwujemy, że najbardziej poszukiwane są  dwupokojowe mieszkania o metrażu do 40 mkw., ale również trzypokojowe do nieco ponad 60 mkw. Kupujący w warszawskim Miasteczku Jutrzenki doceniają przemyślany sposób rozplanowania przestrzeni przeznaczonej do przechowywania oraz ciekawie rozdzieloną przestrzeń nocną od dziennej. 

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Niezmiennie wśród naszych klientów przewijają się nabywcy gotówkowi, ale nie ma to związku z pandemią, a jedynie z niskimi stopami procentowymi i inflacją. Covid-19 wpłynął na preferencje dotyczące powierzchni lokalu. Dużym powodzeniem cieszą się mieszkania większe, w których można wyodrębnić pokój przeznaczony do pracy zdalnej czy nauki. Większość klientów zwraca uwagę na to czy lokal jest z przestrzennym balkonem, tarasem lub ogródkiem.

Wielu ekspertów przewidywało, że pandemia wpłynie na potrzebę czy też konieczność odizolowania się od ludzi, intensywnego obcowania z naturą, zielenią, życia z dala od miasta, że część osób przeniesie zainteresowanie z mieszkań na domy i działki. Istotnie, w ciągu ostatnich miesięcy zaobserwowaliśmy większe zainteresowanie domami, które stawiamy w podmiejskim Osiedlu Villa Campina blisko Puszczy Kampinoskiej. Kupują je, nie tylko rodziny z małymi dziećmi, ale także osoby, które poszukują lokum na jesień życia. Przewidujemy, że ta tendencja będzie się utrzymywać także w przyszłym roku.

DOMPRESS