czwartek, 23 lutego 2023

Jakie szanse rozwoju ma sektor PRS

W jakim tempie, zdaniem deweloperów, będzie się rozwijał się w Polsce sektor najmu instytucjonalnego - PRS? Czy inwestorzy są nadal zainteresowani zakupem budynków pod wynajem? Jakie są największe przeszkody w rozwoju tego segmentu? Co mu sprzyja? Czy współpraca z sektorem PRS jest aktualnie opłacalna dla firm deweloperskich? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Andrzej Oślizlo, prezes zarządu Develia S.A.

Rynek PRS w Polsce ma dobre perspektywy rozwoju. Oferta nowoczesnych mieszkań w dobrych lokalizacjach, wynajmowanych na przejrzystych zasadach od profesjonalnych operatorów to coś, czego brakowało na naszym rynku. Niepokoją nas ostatnie zapowiedzi dotyczące ograniczeń w nabywaniu lokali mieszkalnych na wynajem. W rękach funduszy znajduje się  zaledwie kilka tysięcy lokali, co stanowi mniej niż 1 proc. rynku najmu w Polsce. Skala inwestycji w tym obszarze drastycznie spadła w minionym roku z uwagi na rosnące koszty finansowania czy wzrost kosztów materiałów budowlanych. Dalsze utrudnienia dla inwestorów  będą dodatkowo zmniejszać wolumen nowych projektów, których również w sektorze detalicznym uruchamianych jest mniej z powodu trudnej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. To będzie pogłębiać lukę mieszkaniową i pogarszać warunki mieszkaniowe w naszym kraju.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Do rozwoju rynku PRS, który przyczyni się do większej dostępności mieszkań, potrzebne są sprzyjające warunki stworzone przez Państwo, preferencyjne rozwiązania podatkowe, a przede wszystkim odpowiednie rozwiązania prawne. Tymczasem nastawienie do funduszy czy osób inwestujących w mieszkania na wynajem jest zgoła inne. Podejście zakładające że fundusze czy osoby wynajmujące klika mieszkań są zbyt zamożne więc należy je dodatkowo opodatkować nie sprzyja rozwojowi rynku PRS.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Aktualna oferta sektora PRS w Polsce obejmuje zaledwie 1 proc. ogółu zasobów mieszkaniowych na wynajem. Najszybciej rozwija się on w Warszawie, ale w wielu miastach rynek ten w ogóle nie jest wykorzystywany. Specjaliści rynku mieszkaniowego są zdania, że mieszkań na wynajem powinno być 2-3 razy więcej niż jest obecnie, by można było zaspokoić potrzeby. Również widzimy potencjał w rozwoju tego rynku, dlatego dostosowaliśmy naszą ofertę do nowego profilu klienta. Obecnie mamy w sprzedaży apartamenty inwestycyjne na warszawskim Ursynowie, a w planach kolejne tego typu projekty. Mamy doświadczenie w realizacji takich przedsięwzięć w Warszawie.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Zainteresowanie inwestorów zakupem nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem jest cały czas duże. Widzimy to po strukturze naszych klientów. W świetle styczniowych zapowiedzi dotyczących ustawowego ograniczenia hurtowych zakupów mieszkań w Polsce trudno jest prognozować szczególnie duży wzrost rynku PRS. Zarówno my, jak i fundusze inwestycyjne działające w tym obszarze, obserwujemy dynamiczne zmiany rynku i otoczenie prawne, i wyczekujemy wyklarowania sytuacji legislacyjnej.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że fundusze rynku PRS mogłyby znacząco wesprzeć rynek mieszkaniowy w Polsce i zaoferować wynajem osobom, które z różnych względów nie mają aktualnie szans, żeby kupić mieszkanie na własność. A potrzeby mieszkaniowe w Polsce cały czas są bardzo duże.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal

Fundusze PRS stoją w obliczu wielu niewiadomych co do przyszłych warunków działania w Polsce. Świadczą o tym na przykład ostatnie propozycje opodatkowania hurtowych zakupów mieszkań. Na pewno transakcjom sprzyja rozgrzany rynek najmu i niestety będzie sprzyjało wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych klientów indywidualnych. Kursy walutowe to z kolei czynnik ryzyka, gdyż  fundusze inwestycje i zyski z nich przeliczają na euro lub dolara. Aktualnie rynek PRS stanowi 1 proc. przy m.in. wymienionych wyżej ograniczeniach. W naszej ocenie rozwój tego sektora potrwa dekady.

Damian Tomasik, założyciel Alter Investment

Moim zdaniem, rozwój tego rynku jest nieunikniony. Zmiany kulturowe, stylu życia oraz potrzeb pokolenia, które wchodzi w dorosłe życie, idealnie wpisuje się w sektor PRS. Rozwojowi sektora PRS sprzyjać też będzie utrzymująca się luka podażowa to znaczy brak  wystarczającej  dostępności mieszkań w odpowiednim standardzie. Wprawdzie niepewność co do planów opodatkowania tego segmentu rynku oraz wysokie stopy procentowe mogą nieco spowolnić dynamikę wzrostu rynku instytucjonalnego wynajmu, ale tylko przejściowo.  W ubiegłym  roku sprzedaliśmy dwa projekty z przeznaczeniem na wynajem w formule PRS i nie mamy wątpliwości, że istnieją bardzo dobre perspektywy rozwoju współpracy w tym obszarze.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Biorąc pod uwagę dane na temat zawartych w ostatnich latach transakcji na wspomnianym rynku, rozwija się on i będzie rozwijał. W Polsce nadal brakuje mieszkań, a stopy zwrotu możliwe do uzyskania z tego typu inwestycji są atrakcyjne dla funduszy inwestycyjnych. Najnowsze raporty podają, że w perspektywie najbliższych siedmiu lat sektor ma osiągnąć nawet 100 tysięcy mieszkań wynajmowanych przez profesjonalne podmioty. Bylibyśmy jednak ostrożni z prognozowaniem tempa rozwoju rynku PRS w perspektywie kilku, kilkunastu lat. Jest to trudne do przewidzenia, gdyż zależy w dużej mierze od otoczenia makroekonomicznego, a to jest od nas z kolei niezależne.

Widzimy zainteresowanie inwestorów zakupami budynków na wynajem, jednak w ostatnim czasie ze względu na uwarunkowania makroekonomiczne, jak i konflikt w Ukrainie widzimy lekkie zahamowanie. Inwestorzy wstrzymują się z decyzjami zakupowymi, cały czas obserwując i analizując polski rynek.

Jeżeli chodzi największe przeszkody dla rozwoju sektora PRS, to warto pamiętać o takich czynnikach jak waluta (PLN vs EUR), niestabilny rynek najmu, konflikt w Ukrainie, niestabilna sytuacja prawno-podatkowa, jak i niejasne, niespójne przepisy.

Na pewno rozwojowi rynku PRS w Polsce sprzyja jego wczesna faza. Jest to wciąż raczkujący w Polsce sektor, a niedobór mieszkań jest wciąż znaczny. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wynajem. Sektor najmu instytucjonalnego wychodzi naprzeciw tym wymaganiom, oferując komfortowe mieszkania, w dobrych lokalizacjach z udogodnieniami dla mieszkańców budynku. Ponadto, najem instytucjonalny łączy dwie istotne kwestie: elastyczność i poczucie bezpieczeństwa, jakie gwarantuje profesjonalny operator nieruchomości. Co więcej, aktualna sytuacja makroekonomiczna w kraju tzn. spadek sprzedaży związany ze wzrostem stóp procentowych czy inflacją powoduje to, że deweloperzy coraz bardziej interesują się sprzedażą całych projektów do inwestorów instytucjonalnych.

Z pewnością współpraca taka może być opłacalna, ale obarczona jest ryzykiem, chociażby w związku ze zmianami cen materiałów budowlanych. Marża możliwa do uzyskania jest niższa niż w przypadku sprzedaży do klientów indywidualnych i zależy od wielu czynników m.in. stabilności cen materiałów i usług, rodzaju transakcji: forward funding/forward purchase i samych warunków umowy.

Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor sprzedaży Ronson Development

Pod koniec 2021 roku uruchomiliśmy własny projekt PRS. Kiedy decydowaliśmy się rozwinąć ten filar biznesu, naszym głównym argumentem była chęć odpowiedzi na potrzeby młodych i mobilnych Polaków. W dzisiejszej sytuacji rynkowej PRS spełnia potrzeby młodych rodzin, których nie stać na zakup własnego mieszkania. Grupa klientów zainteresowanych najmem instytucjonalnym będzie naszym zdaniem rosła.

Na potrzebę tego przedsięwzięcia stworzyliśmy platformę LivinGo, która zajmie się obsługą inwestycji wynajmowanych. Nasza oferta powstaje w ramach dotychczas budowanych inwestycji mieszkaniowych, co gwarantuje wysoką jakość realizacji oraz konkurencyjność najmu. Pierwsza pula 121 mieszkań będzie oddana w Q3 2023 roku w inwestycji Ursus Centralny, a bank ziemi jest zabezpieczony na blisko 1800 lokali.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Jesteśmy jednym z nielicznych deweloperów, którzy mają na swoim koncie transakcje z  funduszem PRS. Pod koniec 2021 roku podpisaliśmy przedwstępną umowę sprzedaży budynku zawierającego 236 lokali na warszawskich Bielanach.

Obecnie obserwujemy spowolnienie na rynku PRS w Polsce i mniejszą ilość transakcji. Inwestorzy nadal są zainteresowani zakupem całych budynków, ale mają problem z finansowaniem. Natomiast niektórzy wstrzymują się z decyzjami, gdyż oczekują okazji inwestycyjnych na rynku. Czas jednak działa na niekorzyść funduszy, gdyż obserwujemy wzrost zainteresowania klientów indywidualnych, którzy chcą kupować mieszkania. Dodatkowo zapowiadany przez rząd nowy program może spowodować łatwiejszy dostęp do kredytów, co przełoży się na większą ilość transakcji. Przy takich okolicznościach deweloperzy będą bardziej skłonni do sprzedaży klientom indywidulnym niż funduszom.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development

Fundamenty rynku PRS są dość silne. Sektor PRS stanowi jedynie 1 proc. całego rynku najmu w Polsce. Zrealizowane projekty zostały wynajęte. Nowe inwestycje będą pozytywnym czynnikiem, który będzie wspierać sytuację branży deweloperskiej w okresie pogorszenia warunków makroekonomicznych. Jednakże nieprzewidywalność w obszarze podatkowym oraz możliwość nałożenia kolejnych obciążeń przez rządzących jest zagrożeniem dla rozwoju rynku RRS.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home 

PRS, czyli najem instytucjonalny oraz powstające na jego potrzeby budynki na wynajem to dla polskiego rynku nieruchomości wciąż nowy model biznesowy, który dopiero się kształtuje. Istnieje jednak wiele przesłanek przemawiających za tym, że będzie się on prężnie rozwijał na polskim rynku. Eksperci szacują, że w najbliższym czasie średnioroczny przyrost PRS wyniesie ok. 12 tys. mieszkań, czyli w roku 2028 powinien osiągnąć poziom bliski 100 tys. lokali na wynajem. Patrząc na najem instytucjonalny, widać jednak, że w Polsce brakuje infrastruktury i regulacji dotyczących tego sektora. Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi obecnie prace nad regulacją hurtowego rynku mieszkań i wprowadzeniem nowego podatku dla firm, które mieszkania kupują hurtowo.

Trzeba pamiętać, że w Polsce brakuje nadal około 2 mln mieszkań. Wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych oraz napływ uchodźców za wschodniej granicy spowodował bardzo duży popyt na wynajem. Efektem tego był gwałtowny wzrost stawek czynszów za wynajem w głównych miastach Polski. Dodatkowo spadek sprzedaży indywidualnej mieszkań, skłania niektórych deweloperów do współpracy z funduszami inwestującymi w PRS.

Niezmiennie dominującym modelem na rynku nieruchomości jest zakup pakietów mieszkań od deweloperów skoncentrowanych na sprzedaży indywidualnej, a nie hurtowej. Deweloperzy nie chcą dawać zniżek na pakietowe zakupy, bo wiedzą, że i tak bez problemu sprzedadzą mieszkania. Nasza firma nie podejmuje obecnie kroków w kierunku sprzedaży instytucjonalnej. Skupiamy się na sprzedaży mieszkań klientom indywidualnym, jednak nie zamykamy się na taką współpracę w przyszłości. 

Marcin Michalec, CEO Okam

Pomimo sytuacji makroekonomicznej czy konfliktu za naszą wschodnią granicą, Polska pozostaje atrakcyjnym rynkiem do inwestowania. Sektor PRS ma perspektywy rozwoju.
Sprzyja mu niewątpliwie fakt, że ostatnie kilkanaście miesięcy to w Polsce rosnące zainteresowanie najmem krótko i długookresowym z uwagi m.in. na przyrost liczby cudzoziemców czy trudności wielu konsumentów w zakupie własnego mieszkania ze względu na politykę banków.

Dodatkowym wspomagającym czynnikiem jest podejście osób młodych, bardziej mobilnych, którzy nie chcą wiązać się na stałe z żadną lokalizacją. Warto zauważyć, że część deweloperów, którzy dotychczas finansowali zewnętrznie projekty, traci taką możliwość, gdyż instytucje finansowe nie są do tego skore. Dodatkowo dochodzi do tego wzrost cen materiałów budowlanych czy stawek podwykonawców. Dla części firm deweloperskich  współpraca z funduszami inwestycyjnymi i wejście w najem instytucjonalny jest rozwiązaniem pozwalającym sprzedać projekty już na etapie realizacji z promesą zakupu po wybudowaniu.

Segment PRS ma pewną szansę rozwoju również na coraz mocniej rozwijających się w Polsce inwestycjach związanych z modernizacją obiektów czy dostosowaniem ich do nowych, mieszkaniowych funkcjonalności. Czynnikiem negatywnym są z kolei obecnie wysokie ceny najmu, a także niepewność legislacyjna – surowe przepisy prawne, w tym dodatkowe opodatkowanie, mogą wpłynąć na zablokowanie rozwoju tego sektora rynku nieruchomości.



DOMPRESS

czwartek, 16 lutego 2023

Jak w ostatnich miesiącach zmieniały się ceny nowych mieszkań

 Czy ceny mieszkań w nowych inwestycjach idą w górę czy spadają? W jakich projektach deweloperzy optymalizują stawki? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Andrzej Oślizlo, prezes zarządu Develia S.A.

W ostatnich miesiącach ceny mieszkań w naszej ofercie nie uległy zmianie.

Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor sprzedaży Ronson Development

Ceny pozostają na niezmienionym stabilnym poziomie. W niektórych projektach planujemy z kolei podwyżki cen.

Anna Bieńko dyrektor Sprzedaży w Wawel Service

Ceny w inwestycjach z mieszkaniami gotowymi do obioru nie zmieniły się, ale ceny w nowych projektach będą już wyższe. Nowe projekty to przede wszystkim wyższa cena gruntu, inne warunki energetyczne, wyższe płace dla ekipy budowlanej oraz nowe przepisy techniczne. Jeżeli ktoś planuje zakup mieszkania od dawna i ma na oku jakąś inwestycję, warto poważnie rozważyć ten krok właśnie teraz. Zachęcamy naszych klientów kredytowych do skorzystania z pomocy doradcy kredytowego Wawel Service.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Zgodnie z danymi NBP, przeciętna cena transakcyjna na rynku pierwotnym dla 7 największych miast w Polsce wzrosła pomiędzy IV kw. 2021 roku i III kw. 2022 roku średnio o 10,9 proc. Staramy się nie podnosić cen, jednak nie zawsze jest to możliwe. Potwierdzam, iż w części naszych inwestycji ceny na przestrzeni roku wzrosły.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal

W ostatnich miesiącach staraliśmy się utrzymać ceny, ale w niektórych projektach odnotowaliśmy drobne aktualizacje cen niesprzedanych mieszkań, podyktowane wzrostem kosztów budowy.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home 

Miasteczko Jutrzenki to inwestycja, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem nabywców. Nieustannie utrzymujemy wysoki poziom sprzedaży lokali, który nie został zachwiany wydarzeniami poprzedniego roku. Ceny mieszkań co prawda zostały nieznacznie podniesione w ostatnim kwartale, jednak była to delikatna korekta.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Cały czas staramy się utrzymywać ceny na stałym poziomie. Pośród oferowanych przez nas lokali nastąpił niewielki wzrost cen w przedziale 1,5 proc. – 3 proc. w ramach inwestycji Osiedle Pastelowe, Osiedle Kociewskie oraz Grano Marina Hotel.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

W ostatnich miesiącach nie wprowadzaliśmy zmian w cenach mieszkań w ofercie.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Ceny mieszkań w naszych inwestycjach w ostatnich miesiącach nie uległy większym zmianom. Pojawiły się natomiast promocje związane na przykład z rabatem na mieszkanie oraz harmonogramem płatności. Dodatkowo klienci mogą uzyskać rabat na miejsce postojowe lub komórkę lokatorską.

Damian Tomasik, założyciel Alter Investment

Aktualnie ceny naszych nieruchomości utrzymane są na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku.

Marek Pawlukiewicz, rzecznik prasowy Aria Development

Na przestrzeni ostatnich miesięcy nie podnosiliśmy cen mieszkań. W listopadzie rozpoczęliśmy promocję Mega Rabat na mieszkania z 1 i 2 etapu nowego Osiedla Natura 2 w Wieliszewie. Klienci mogą uzyskać zniżkę na wybrane lokale do 40 tys. zł. Mieszkania są do odbioru w I i II kwartale br.

Marcin Michalec, CEO Okam

Staramy się utrzymywać ceny za mkw. w poszczególnych projektach na mniej więcej stałym poziomie. Jednak jest to w dużym stopniu uzależnione od sytuacji gospodarczej, cen materiałów budowlanych i stawek naszych podwykonawców. Wzrost cen materiałów czy surowców, w tym energetycznych, przekłada się na rosnące koszty usług podwykonawców, a to naturalnie wpływa na podwyższenie kosztów całej budowy inwestycji mieszkaniowych – co przekłada się również na wysokość cen za mkw.

 


DOMPRESS

poniedziałek, 13 lutego 2023

Czy dostaniemy rabat na nowe mieszkanie

 Jakie zachęty sprzedażowe stosują deweloperzy? Na jakie bonusy można liczyć kupując nowe mieszkanie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Andrzej Oślizlo, prezes zarządu, Develia S.A.

Pomimo wysokiej, blisko 18-procentowej inflacji gwarantujemy stałe ceny od momentu podpisania umowy. Wychodząc naprzeciw potrzebom kupujących, w niektórych projektach proponujemy harmonogram płatności w modelu 20/80, gdzie wpłata głównej transzy wymagana jest dopiero przy przekazaniu lokalu nabywcy. W wybranych osiedlach oferujemy również pewne pule mieszkań z atrakcyjnymi rabatami cenowymi.

Angelika Kliś, Członek Zarządu Atal

Naszym sztandarowym działaniem sprzedażowym w tym roku jest program „Czas na mieszkanie”. Jest on wsparciem dla klientów planujących zakup mieszkania, ale powstrzymujących się z decyzją ze względu na aktualną sytuację kredytową. Program daje im gwarancję niezmiennej ceny oraz czas, nawet do września br. na pozyskanie finansowania. W przypadku decyzji odmownej banku klient nie zostanie obciążony karą za odstąpienie od umowy.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Najbardziej dotkliwym problemem, z jakim boryka się większość osób chcących kupić mieszkanie na własne potrzeby jest brak zdolności kredytowej. Dlatego tworzymy dla nich specjalne programy, które pomagają przeczekać trudne czasy. Dostosowujemy harmonogramy płatności - opóźniamy transze, by klienci mogli poczekać na tańsze kredyty. W lipcu br. ma ruszyć zapowiedziany przez rząd program, który ma ułatwić młodym zakup pierwszego mieszkania. Dzięki naszym zachętom klienci mogą do tego czasu zaczekać już wybranym mieszkaniem.

Na przykład w Szczecinie, gdzie powstają apartamenty Nad Odrą, wprowadziliśmy pulę lokali z korzystnym harmonogramem wpłat, 10 proc. ceny jest do wpłaty od razu, a 90 proc. gdy inwestycja zostanie ukończona. Nabywcy mają zagwarantowaną cenę z dnia przystąpienia do programu. Również w Chorzowie, gdzie w tym roku oddamy do użytku Osiedle Kościuszki, dostosowujemy harmonogram do możliwości klientów. Pula mieszkań objętych programem 10/90 i 20/80 jest ograniczona.

Program dobrze się sprawdza także w przypadku inwestycji Horizon w Gdańsku, atrakcyjnie położonej przy Zatoce Gdańskiej. Wprowadziliśmy go również w inwestycji Stacja Centrum w Pruszkowie, w której dostępne są mieszkania o powierzchni od 25 mkw. do 60 mkw. a najtańsze można kupić w cenie od 305 tys. zł. Ponadto, co jakiś czas, wprowadzamy w naszych inwestycjach pule lokali, na które klienci mogą uruchomić kredyt dopiero po zakończeniu budowy.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper S.A.

Staramy się przygotowywać naszą ofertę w taki sposób, aby oprócz mieszkań o zróżnicowanych metrażach w atrakcyjnych lokalizacjach proponować klientom korzystne rabaty. W lutym przygotowaliśmy kilka promocji, dostępnych zarówno na naszych wrocławskich, jak i krakowskich inwestycjach.

We Wrocławiu osoby zainteresowane Lokum Porto powstającym na Starym Mieście z pewnością ucieszy informacja, że gotowe mieszkania z oferty osiedla są dostępne z rabatem do 30 tys. zł. Wybrane lokale z inwestycji Lokum Verde położonej na Zakrzowie są objęte wygodną opcją płatności20/80.

W sąsiedztwie Rynku i Ostrowa Tumskiego znajduje się nasza unikatowa inwestycja Lokum Vena. Pozostało tam zaledwie kilka prestiżowych, gotowych apartamentów. Nabywcy, którzy skorzystają ze lutowej promocji mogą kupić dwa apartamenty inwestycyjne po 350 tys. zł każdy. W podwrocławskiej Sobótce, u podnóża Ślęży i malowniczego parku krajobrazowego powstała inwestycja Lokum Monte. Zielona okolica, prywatna strefa SPA i kameralny charakter osiedla czynią je doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy cenią miejski komfort w pięknym otoczeniu i chcą szybko wprowadzić się do gotowego lokum. Z myślą o nich przygotowaliśmy specjalny pakiet: miejsca postojowe i komórkę lokatorską w cenie mieszkania. 

Z kolei w Krakowie na terenie osiedla Lokum Vista oferujemy gotowe mieszkania z łazienką pod klucz w cenie. Podobną promocją objęliśmy również ostatnie lokale z osiedla Lokum Siesta położonego tuż przy Parku Rzecznym Wilgi. Przygotowaliśmy także atrakcyjną propozycję dla klientów zainteresowanych Lokum Salsa, inwestycją zlokalizowaną na Zabłociu – mogą oni zdecydować się na gotowe lokum z wykończeniem w cenie.

Karolina Bronszewska, członek zarządu, dyrektor Marketingu i Innowacji Ronson Development

Bardziej niż na oferty promocyjne, kładziemy nacisk na wysoki poziom realizacji naszych inwestycji. Projektujemy komfortowe metraże, budujemy z wysokiej jakości materiałów i we współpracy z doświadczonymi wykonawcami.

Mamy natomiast świadomość jak ważna dla klientów jest dzisiaj kwestia zdobycia finansowania. W tym roku, w projektach Ursus Centralny i Viva Jagodno proponujemy wygodny harmonogram spłat 20/80, a w niektórych projektach wciąż mamy też pakiety mieszkań w specjalnych cenach. Dajemy także możliwość odstąpienia od umowy deweloperskiej bez ponoszenia kosztów, jeśli klient nie otrzyma kredytu hipotecznego.  

Anna Bieńko, dyrektor Sprzedaży w Wawel Service

Aktualnie proponujemy promocje cenowe na wybrane mieszkania, atrakcyjne harmonogramy płatności, mieszkania i domy w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Dla nabywców mieszkań lub domów w naszej inwestycji Nova Wiosenna w Krakowie przygotowaliśmy promocję - garaż do każdego mieszkania gratis oraz jacuzzi dla pierwszych kilku nabywców gratis.

W inwestycji Piasta IV przy zakupie gotowego do odbioru mieszkania klienci mogą nabyć wybrane miejsca postojowe w cenie od 20 tys. zł. Przy zakupie mieszkania w naszej inwestycji Zielone Mogilany można skorzystać z programu "Mieszkanie bez wkładu własnego". Inwestycja jest już gotowa do odbioru. W ciągu roku zazwyczaj uruchamiamy również czasowe promocje na wybrane mieszkania z naszej oferty.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home 

Wysokie stopy procentowe i rosnąca inflacja skutecznie przyhamowały decyzje zakupowe konsumentów. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientom i oferujemy korzystne warunki zakupu mieszkania. Dzięki stabilnej sytuacji finansowej mogliśmy uruchomić bezpieczny system płatności 20/80, co oznacza, że nabywca realizuje płatność w wysokości 20 proc. ceny nieruchomości po podpisaniu umowy, a pozostałe 80 proc. przy odbiorze kluczy. Podczas Dni Otwartych, które organizujemy regularnie, oferujemy rabaty do 80 tys. zł na wybrane mieszkania. Rewelacyjną ofertę rabatową można upolować także w Karnawałowe wtorki, podczas których zawsze pojawia się nowa promocja na mieszkanie. Pokrywamy także koszty podpisywania umów deweloperskich, jeśli nabywcy decydują się zawrzeć je do końca lutego br. Dla kupujących lokale z osiedla Miasteczko Jutrzenki przygotowaliśmy korzystną cenowo ofertę mieszkanie „pod klucz”.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Zachęty sprzedażowe to nieodłączny element każdej sprzedaży. Stosujemy cykliczne promocje w ramach wybranych inwestycji w formie rabatów i dodatkowych elementów w cenie, a także atrakcyjne systemy płatności, jak na przykład harmonogram wpłat 20/80, a także program poleceń.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, jesteśmy także otwarci na negocjacje cenowe, a w trakcie Dni Otwartych Biur Sprzedaży organizujemy dodatkowe akcje, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony kupujących, na przykład kup lokal podczas Dnia Otwartego i odbierz voucher na wykończenie mieszkania.  

Marek Pawlukiewicz, rzecznik prasowy Aria Development

Na początku zimy rozpoczęliśmy promocję Mega Rabat na mieszkania z 1 i 2 etapu nowego Osiedla Natura 2 w Wieliszewie. Klienci mogą uzyskać zniżkę na wybrane lokale w wysokości do 40 tys. zł. Mieszkania są do odbioru jeszcze w I i II kwartale br.

Osiedle Natura 2 to nowoczesna inwestycja położona w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego, zielonych terenów i sosnowego lasu. Łatwy dojazd do centrum Warszawy dzięki Szybkim Kolejom Miejskim oraz bogata infrastruktura w sąsiedztwie sprawiają, że ta lokalizacja jest niezwykle popularna wśród osób szukających nowego mieszkania w okolicy stolicy.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Każdy klient, który chce u nas kupić mieszkanie może liczyć na indywidualny rabat od ceny standardowej mieszkania lub promocyjny harmonogram płatności. Promocje są ograniczone czasowo. Dodatkowo można uzyskać rabat od ceny miejsca postojowego lub komórki lokatorskiej.

Marcin Michalec, CEO Okam

Zainteresowanie naszą ofertą mieszkaniową jest duże. Czasy nie należą jednak do najłatwiejszych zarówno dla konsumentów ze względu na trudności w uzyskaniu kredytów hipotecznych, jak i dla całej branży. Nasze inwestycje i ich kolejne etapy realizowane są zgodnie z planem. Przychylnie dla konsumentów nie zawieramy w umowach zapisów o waloryzacji cen. W ramach powstającej w Łodzi inwestycji Strefa PROGRESS, której realizujemy pierwszy etap wprowadziliśmy na wybrane mieszkania gwarancję stałej ceny, a także system płatności zakładający wpłatę 20 proc. w momencie zakupu i pozostałej kwoty przy odbiorze lokalu.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Nie prowadzimy akcji promocyjnych. Mamy w sprzedaży ostatnie mieszkania w inwestycjach, których realizacja kończy się.

 


DOMPRESS

środa, 1 lutego 2023

Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2022 roku

 Jakie wyniki osiągnęły firmy deweloperskie w 2022 roku? Jak kształtowała się sprzedaż w porównaniu z 2021 rokiem? Ile mieszkań deweloperzy mają aktualnie w ofercie? Czy wybór jest mniejszy niż rok temu? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal

Grupa Atal zawarła w 2022 roku 2091 umów deweloperskich oraz przedwstępnych. Za sprawą niekorzystnych zjawisk politycznych i makroekonomicznych dla całej branży rok 2022 okazał się gorszy niż zakładano. Choć zanotowaliśmy niższy o około połowę wynik sprzedażowy r/r, należy zauważyć że odnosimy go do roku 2021, który był rekordowy w całej historii naszej i rynku.

Według danych zagregowanych na dzień 12/01/2023, w przychodach 2022 roku Grupa Atal S.A. uzna łącznie 3380 lokali mieszkalnych i usługowych przekazanych netto nabywcom w tym okresie.  Aktualnie w naszej ofercie znajduje się około 4500 mieszkań na 7 największych rynkach Polski.

Boaz Haim, prezes Ronson Development

W ubiegłym roku sprzedaliśmy 442, a przekazaliśmy 746 lokali, w porównaniu do 877 lokali sprzedanych w 2021 i 1007 przekazanych. Nasza oferta obroniła się dzięki swojej różnorodności, mimo, że trend spadkowy widoczny był w całej branży. W 2022 roku wprowadziliśmy sporo nowych projektów – 11 luksusowych willi w Novej Królikarni, Grunwald Między Drzewami w Poznaniu, który wygenerował świetny wynik na etapie przedsprzedaży, Osiedle Vola w Warszawie, które dzięki standardowi premium daje stabilną sprzedaż. Oprócz tego inwestycje Nowa Północ w Szczecinie, gdzie w 6 etapach zbudujemy 550 mieszkań oraz EKO Falenty pod Warszawą, gdzie budujemy kompaktowe domy jednorodzinne. Najwięcej lokali sprzedaliśmy w naszych flagowych warszawskich projektach Ursus Centralny i Miasto Moje. To osiedla samowystarczalne, otoczone infrastrukturą komunikacyjną, medyczną i komercyjną, rozwiązaniami ekologicznymi i innowacyjnymi. A także dobrze zlokalizowane względem centrum miasta.

Na 2023 rok przygotowaliśmy bardzo ciekawą i zróżnicowaną ofertę. Będziemy rozpoczynać kolejne etapy dotychczas realizowanych projektów z segmentu popularnego, takich jak Ursus Centralny, Miasto Moje, Nowe Warzymice, czy Viva Jagodno, ale też uruchamiać zupełnie nowe, jak Zielono Mi na warszawskim Mokotowie. W 2023 roku mamy też w planach wprowadzenie kolejnych etapów Novej Królikarni. Na dziś mamy do zaproponowania 1094 mieszkania i domy.

Damian Kapitan, prezes Spravii

W 2022 roku Spravia zawarła 966 umów przedwstępnych sprzedaży lokali mieszkalnych, w porównaniu z 1524 umowami zawartymi w 2021 roku. W czwartym kwartale 2022 roku podpisanych zostało 310 umów, w porównaniu z 362 umowami w czwartym kwartale roku poprzedniego.

Z kolei liczba zawartych umów notarialnych przeniesienia własności lokalu mieszkalnego w całym 2022 roku wyniosła 1585, w porównaniu z 1890 umowami zawartymi w 2021 roku (IV kw. 2021 roku – 338; IV kw. 2021 roku – 555).

Podsumowując, jesteśmy zadowoleni z osiągniętych rezultatów, gdyż w 2022 roku zrealizowaliśmy 75 proc. założonego budżetu. Budżet przewidywał przedsprzedaż 1279 mieszkań i wynikał z liczby projektów, które mieliśmy przygotowane i przeznaczone do wprowadzenia. Jednocześnie jednym z największych wyzwań ubiegłego roku była sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Dla porównania, kredytowanie przy zakupie mieszkań z naszej oferty w 2021 roku kształtowało się na poziomie około 50 proc., podczas gdy w 2022 roku spadło do około 30 proc.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper S.A.

Rok 2022 był trudny nie tylko dla branży deweloperskiej, ale przede wszystkim dla osób zainteresowanych zakupem mieszkań. Wysoka inflacja, kolejne podwyżki stóp procentowych, zaktualizowana w marcu ub. r. rekomendacja KNF dotycząca badania zdolności kredytowej sprawiły, że zakup nieruchomości dostępny jest właściwie jedynie dla osób o bardzo wysokich dochodach lub dysponujących gotówką.

Jeszcze w 2021 roku odsetek naszych klientów dokonujących transakcji za gotówkę wynosił około 30 proc., pozostałe 70 proc. stanowili nabywcy realizujący najczęściej własne potrzeby mieszkaniowe finansowane z udziałem kredytów hipotecznych. Natomiast w 2022 roku proporcje diametralnie się odwróciły. Osoby wspomagające zakup kredytem hipotecznym to jedynie niecałe 20 proc. naszych klientów, zaś ponad 80 proc. transakcji sprzedaży odbywa się za gotówkę. Taka sytuacja doprowadziła do ogólnego spadku sprzedaży mieszkań.

W minionym roku zawarliśmy 435 umów przedwstępnych i deweloperskich, o 42 proc. mniej w stosunku do 2021 roku. Najwięcej mieszkań zakontraktowaliśmy ze stosunkowo najpóźniej wprowadzonych do sprzedaży etapów wrocławskich osiedli Lokum Porto i Lokum Verde oraz z III etapu krakowskiej inwestycji Lokum Vista.

W bieżącym roku nie planujemy znacząco poszerzać naszej oferty mieszkań. Wg stanu na koniec 2022 w sprzedaży posiadaliśmy prawie 800 lokali. Dysponujemy szerokim asortymentem mieszkań o zróżnicowanych układach i metrażach. Osiedla z naszego portfolio położone są w najlepszych lokalizacjach we Wrocławiu i w Krakowie. Jestem przekonany, że tak skonstruowana oferta jest atrakcyjna dla potencjalnych klientów i dostosowana do obecnego popytu oraz możliwości nabywczych kupujących. Oczywiście, stale monitorujemy rynek, aby móc na bieżąco reagować na oczekiwania naszych klientów. Liczymy na to, że wraz ze spadkiem inflacji i stóp procentowych oraz zapowiadaną korektą rekomendacji KNF zdolność nabywcza klientów poprawi się i będą mogli oni uzyskać kredyt hipoteczny pozwalający na zakup wymarzonego lokum. Odrodzony popyt pozwoli nam na uruchamianie nowych inwestycji.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Liczba mieszkań sprzedanych w 2022 roku na podstawie zawartych umów rezerwacyjnych, deweloperskich i przedwstępnych wynosiła 341, wobec 490 zakontraktowanych w 2021 roku. Natomiast liczba lokali, które zostaną rozpoznane w wyniku finansowym Grupy to 380 wobec 406 mieszkań w 2021 roku.

Wybór lokali w naszej ofercie w porównaniu z rokiem ubiegłym był na podobnym poziomie. Na bieżąco uzupełniamy ofertę i nie zamierzamy zwalniać tempa. Aktualnie w sprzedaży posiadamy 680 lokali, z czego część jest już gotowa do odbioru. Lokale oferowane są w ramach takich inwestycji jak: Osiedle Kociewskie, Trimare, Osiedle Pastelowe, Neo Jasień, Baltic Porto, Baltic Line, Lazur Park, Villa Neptun, Sol Marina oraz Grano Marina Hotel.

Anna Bieńko, dyrektor Sprzedaży w Wawel Service

Rynek nieruchomości w 2022 roku nie był łatwy dla firm deweloperskich. Sytuacja była specyficzna – wysoka inflacja, wojna za naszą wschodnią granicą, drogie kredyty oraz bardzo duża niepewność. Wynikiem tego był spadek sprzedaży nowych mieszkań w porównaniu do 2021 roku.

Jeżeli chodzi o 2023 rok, wybór nowych mieszkań i domów w naszej ofercie w 2023 będzie większy. Aktualnie w ofercie mamy sześć inwestycji w Krakowie, w tym dwie z mieszkaniami gotowymi do obioru: Piasta Park oraz Zielone Mogilany, dwie inwestycje w Katowicach, które również wkrótce będą gotowe do odbioru. Klientom oferujemy również inwestycje w górach: Osada Czorsztyn nad Zalewem Czorsztyńskim oraz Novi Mocarni w Kościelisku, naszą tegoroczną premierę mieszkaniową. W planach mamy również wprowadzenie do sprzedaży kolejnej inwestycji mieszkaniowej na Śląsku.

Damian Tomasik, założyciel Alter Investment

Spółka jest deweloperem gruntowym i w 2022 sprzedała grunty, na których może powstać ponad 1600 lokali mieszkalnych. Był to rekordowy pod względem sprzedaży rok dla Alter Investment.. Proces przygotowania gruntu do rozpoczęcia budowy trwa często kilka lat. Uzyskanie uzgodnień oraz pozwoleń na budowę coraz bardziej się wydłuża, a z drugiej strony - jak widać na naszym przykładzie - bardzo dobrze  przygotowane nieruchomości  spotykają się z ogromnym zainteresowaniem deweloperów.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

W 2022 roku ze względu na znaczący wzrost kosztów kredytu i wprowadzone przez KNF dodatkowe obostrzenia dotyczące sposobu liczenia zdolności kredytowej wstrzymaliśmy rozpoczęcie sprzedaży 3 planowanych inwestycji. Sprzedaż spadła znacząco z powodu braku klientów kredytowych, ale również z powodu ograniczenia oferty.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Ze względu na załamanie się rynku kredytów hipotecznych rok 2022 był trudny dla branży. Jednak my mamy bardzo atrakcyjny produkt dla inwestorów, budujemy mieszkania w bardzo dobrych lokalizacjach, więc wynik jest satysfakcjonujący. We wszystkich inwestycjach wybór jest mniejszy niż rok temu, bo oferty z każdym miesiącem ubywa. Przede wszystkim zostały ostatnie sztuki kawalerek i małych mieszkań. Oczekujemy ożywienia sprzedaży w drugiej połowie tego roku. Impulsem popytowym będzie niewątpliwie rządowy program wsparcia przy zakupach pierwszego mieszkania.

Marek Pawlukiewicz, rzecznik prasowy Aria Development

W 2022 sprzedaliśmy nieco mniej mieszkań niż rok wcześniej. Rekordowy rok 2021 w najbliższych latach będzie trudny do powtórzenia. W tamtych okresie sprzyjało otoczenie makroekonomiczne oraz kredyty były zdecydowanie bardziej dostępne przy niskich stopach procentowych. Obecnie prowadzimy projekt – nowe Osiedle Natura 2 w Wieliszewie, który realizujemy w trzech etapach. Z 1 i 2 etapu pozostały nieliczne lokale, które są gotowe i dostępne „od ręki”. W trzecim etapie mamy duży wybór mieszkań, zarówno 30 metrowych, kompaktowych, jak i dużych.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home

Rok 2021 przyniósł nam, jak i całej branży nieruchomości ponadprzeciętne wyniki sprzedażowe. Planując 2022 rok, założyliśmy zmianę tempa sprzedaży i wysokie progi ze względu na niestabilną sytuację gospodarczą w Polsce i mimo to realizowaliśmy je systematycznie. Firma Aurec Home osiągnęła bardzo dobre wyniki finansowe z uwagi na wysoką sprzedaż mieszkań. 

Obecnie w inwestycji Miasteczko Jutrzenki mamy jeszcze w ofercie około 140 mieszkań o różnych powierzchniach od 40 do 98 mkw. Dzięki temu, że mamy przygotowane do sprzedaży kolejne etapy tej inwestycji, możemy stale utrzymać różnorodność oferty mieszkaniowej. Dostępne są jeszcze ostatnie lokale z terminem odbioru w kwietniu 2023 r. Kolejne mieszkania z czwartego etapu planujemy przekazać w ręce właścicieli w czwartym kwartale 2023 roku, a z etapu piątego w drugim kwartale 2024 roku.



DOMPRESS